Producenci

Jak obniżyć pH w akwarium? Oto nasze wskazówki

Utrzymanie odpowiednich parametrów w zbiorniku wodnym to kluczowa sprawa dla każdego akwarysty. Niewłaściwe warunki mogą bowiem spowodować, że ryby staną się podatne na choroby, osowiałe i nie będą prawidłowo się rozwijać. Oprócz uzdatniania i odbudowywania flory bakteryjnej należy zadbać o odczyn wody. Nie wiesz, jak to zrobić? W tym poradniku podpowiadamy, jak obniżyć pH w akwarium.

Czym właściwie jest pH i jak można go zmierzyć?

Odczyn wody to sposób określania stężenia jonów wodorowych. Ich obecność mierzy się w 14-stopniowej skali pH, która została wprowadzona w 1909 roku przez Soerena Petera Sorensena. Im wartości są niższe niż 7, tym roztwór jest coraz bardziej kwaśny. Z kolei w granicach 5-7 znajduje się pH obojętne. Jeśli odczyn ma wyższe wartości od 7, to woda jest coraz bardziej zasadowa.

Na pH wpływa szereg czynników, takich jak:

– fotosynteza;

– natlenienie;

– obecność makroglonów.

Do mierzenia odczynu wody służą specjalne testy kropelkowe, które dostępne są między innymi w naszym sklepie akwarystycznym. Do badania należy pobierać wodę rano lub wieczorem. Wówczas wynik będzie najwiarygodniejszy. Odczyn należy sprawdzać regularnie co 2 miesiące. Testy możesz także przeprowadzić w laboratoriach.

Jakie pH jest odpowiednie dla ryb w akwarium?

Standardowy zakres, w którym większość ryb i roślin może przeżyć to pH o wartości od 6 do 8. Jeśli odpowiednio dbasz o zbiornik, wartość pH nie spadnie ani nie wzrośnie do poziomu szkodliwego. Istnieją jednak zwierzęta akwariowe pochodzące z regionów o wyższym lub niższym poziomie odczynu, które doskonale odnajdują się w zupełnie innych warunkach. Przykładem mogą być ryby z rodziny pyszczaków, które lepiej czują się w wodzie o nieco wyższym pH. Dlatego warto pamiętać, że stopień zakwaszenia powinien być dobrany do mieszkańców zbiornika, a wybrane ryby powinny mieć podobne wymagania co do pH.

Kiedy należy regulować pH wody w zbiorniku wodnym?

Odczyn wody w zbiorniku należy regulować w następujących sytuacjach:

– jeśli woda kranowa ma skrajnie nieodpowiednią dla ryb wartość pH;

– gdy nabywasz szczególnie delikatne i wymagające gatunki ryb, w tym również ryby z odłowu;

– jeśli jesteś właścicielem akwariów tarliskowych i roślinnych;

– jeśli wynik przeprowadzonego testu kropelkowego wskazuje na wyższy poziom pH.

Należy pamiętać, że nie wolno modyfikować parametrów wody, jeśli znajdują się w niej ryby. Nagłe zmiany w akwarium mogą bowiem zaszkodzić mieszkańcom. Dlatego zaleca się tę czynność wykonywać etapowo i obniżać odczyn maksymalnie o 0,5 pH na dobę.

Jak obniżyć pH w akwarium?

Zauważyłeś, że pH odbiega od normy? W takiej sytuacji konieczna jest stabilizacja parametru. Zobacz, w jaki sposób możesz obniżyć odczyn wody w akwarium.

1. Torf

Możesz go umieścić w filtrze lub akwarium. Doskonale sprawdzą się produkty w formie granulatu lub większych kawałków. Niestety torf zabarwia wodę na brązowo, ale zawiera wiele bardzo korzystnych dla ryb związków.

2. Dozowanie CO2

Dwutlenek węgla to bardzo popularny nawóz stosowany w akwarystyce. Dostarcza roślinom węgiel, który jest niezbędny dla przeprowadzenia efektywnego procesu fotosyntezy. Co więcej, pełni też funkcję buforującą. CO2 wchodząc w reakcję z wodą, wytwarza kwas węglowy, który odpowiada za szybszy lub wolniejszy proces spadku pH wody.

3. Specjalne preparaty do obniżania pH

Odczyn wody można też obniżyć, stosując preparaty akwarystyczne, które zawierają mieszankę kwasów mineralnych. Takie preparaty dozuje się po rozcieńczeniu wodą. Cały proces należy wykonywać stopniowo i ostrożnie, dodając porcję roztworu i mierząc pH za pomocą specjalnych testów.

4. Szyszki olchy czarnej

Szyszki zakupisz w sklepie akwarystycznym, ale również możesz je zebrać sam w parku. Ważne jest, tylko żeby były zbierane z dala od zakładów i dróg. Przed umieszczeniem w akwarium dokładnie przepłucz szyszki pod bieżącą wodą.

5. Liście dębu

Podobnie jak szyszki należy zbierać je w miejscach oddalonych od fabryk. Przed wrzuceniem do zbiornika dokładnie je wypłucz. Jeśli nie chcą tonąć, możesz przytrzymać je kamykiem lub przysypać żwirkiem.

6. Woda destylowana

Gotowy roztwór jest bardzo miękki, gdyż nie zawiera żadnych związków mineralnych. Wodę destylowaną należy dolewać stopniowo, na bieżąco mierząc twardość przy pomocy odpowiednich testów. Ten sposób sprawdzi się w przypadku niewielkich zbiorników.

7. Woda uzyskana z filtrów odwróconej osmozy

Taka woda nie zawiera związków mineralnych, chloru, metali i jest czysta biologicznie. Ciecz należy wymieszać z kranówką w odpowiednich proporcjach.

Jak widzisz, kontrola stanu wody w akwariach jest niezwykle ważna. Mamy nadzieję, że dzięki wskazówkom wiesz już, jak obniżyć pH w swoim akwarium. Jeśli szukasz testów kropelkowych, akcesoriów do dozowania CO2 lub specjalistycznych preparatów do zmniejszania odczynu wody, koniecznie zapoznaj się z asortymentem naszego sklepu internetowego. Oferujemy bogaty wybór produktów, które pozwolą zadbać Ci o odpowiednie parametry w zbiorniku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl