Każdy posiadacz akwarium wie, że temperatura to najważniejszy element mający wpływ na efektywną hodowlę ryb czy uprawę rozmaitych roślin wodnych. I choć mogłoby się wydawać, że tego typu zwierzęta nie wymagają szczególnej opieki, to w rzeczywistości wcale tak nie jest. Temperatura jest jednym z najważniejszych czynników, które pomogą zadbać o prawidłowe funkcjonowanie wodnych organizmów. Zastanawiasz się, jaka jest odpowiednia temperatura w akwarium? Odpowiadamy!
Woda w akwarium - co warto wiedzieć?
Właściwa temperatura wody jak już wyżej wspomniano, jest niezwykle istotna. To właśnie od niej zależy zdrowie, a nawet życie poszczególnych gatunków ryb czy roślin. Nie wiele osób wie, że zbyt niska temperatura ma negatywny wpływ na samopoczucie wodnych zwierząt. Są wtedy osowiałe i nie wykazują się szczególną ruchliwością. Ponadto niewłaściwa ilość stopni wody przyczynia się do powstawania pleśniawki. Natomiast w odwrotnej sytuacji, kiedy woda osiąga zbyt wysoką temperaturę, można zauważyć u organizmów agresywne zachowanie, nadpobudliwość a z czasem trwałe upośledzenie. Co więcej, w wodzie znajduje się wtedy mniejsza ilość tlenu, co negatywnie wpływa na życie wodnych organizmów. Jedno jest pewne, ryby znacznie lepiej radzą się w chłodniejszych warunkach, a zimna woda stanowi dla nich mniejsze zagrożenie.
Dlaczego temperatura w akwarium jest ważna?
Jak już wiadomo, temperatura wody ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie stworzeń podwodnych. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto zadbać o właściwą ciepłotę wody. Ryby są zwierzętami zmiennocieplnymi. Oznacza to, że ich ciało jest niezwykle wrażliwe na zewnętrzne warunki środowiskowe, a co za tym idzie temperaturę wody. Co więcej, gatunki organizmów wodnych dzieli się także na ciepłolubne oraz zimnolubne. Warto mieć to na uwadze podczas wybierania wymarzonych rybek do akwarium. Ich potrzeby są zupełnie inne, o czym muszą wiedzieć ich właściciele. Temperatura wody wpływa również na codzienne funkcjonowanie rybek w tym odporność czy proces rozmnażania się.
Jaka powinna być temperatura w akwarium?
Temperatura wody zależna jest od rodzaju rybek, które znajdują się w akwarium. Zwierzęta ziemnowodne doskonale radzą sobie w temperaturze pokojowej, co oznacza, że akwarium nie musi być ogrzewane. Natomiast w przypadku ryb tropikalnych takich jak brzanki, danio, gupiki, kiryski czy mieczyki woda powinna wahać się między 21 a 24°C. Warto wspomnieć, że kardynałek chiński doskonale znosi spadki temperatury nawet do 15°C. Jeśli więc w akwarium znajdują się same rybki tropikalne, warto zaopatrzyć się w specjalną grzałkę, która ułatwi ogrzewanie wody. Do grona bardziej ciepłolubnych organizmów zalicza się między innymi skalar, dyskowiec, ameka wspaniała, babka złota czy podskoczek mułowy. W ich przypadku prawidłowa temperatura w akwarium powinna wynosić od 25 do 30°C. Jak widać, potrzeby ryb są zależne od ich gatunku. Zapewnienie odpowiedniej temperatury swoim małym towarzyszą, z pewnością pozytywnie wpłynie na wszystkie aspekty związane z ich życiem oraz funkcjonowaniem.
Jak rozpoznać, że temperatura w akwarium jest niewłaściwa?
Wiele osób, które zaczynają dopiero swoją przygodę z akwarystyką może mieć problem z odróżnieniem prawidłowych zachowań wodnych zwierząt. Ponadto to właśnie na podstawie sprawowania organizmów można zauważyć, że temperatura wody jest niewłaściwa. Jeśli warunki nie sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu ryb, to dają one o tym znać poprzez swoją mowę ciała. Jeżeli temperatura wody jest zbyt wysoka, to zwierzęta stają się nadaktywne. Ponadto często tracę swój kolor, bezwonnie kołyszą się na wodzie, a ich oczy stają się mętne. Zdarza się również tak, że ryby próbują w desperacki sposób wydostać się z akwarium. Natomiast w odwrotnej sytuacji, kiedy to woda ma zbyt niską temperaturę, ryby przestają żerować, a nawet kręcą się wokół grzałki. Ważnymi objawami źle dobranych warunków są także posklejane płetwy czy odrętwienie. Warto więc obserwować swoich małych wodnych domowników, by móc prawidłowo ocenić ich zachowanie i stworzyć im jak najlepsze warunki.
Jakie są rodzaje grzałek do akwarium?
W celu zapewnienia rybom jak najlepszych warunków do życia warto zaopatrzyć się w odpowiednią grzałkę do wody. I choć mogłoby się wydawać, że jest to element przeznaczony do jednego celu, to wyróżnić można kilka rodzajów tego urządzenia. Jednym z nich jest grzałka bez termostatu, której zdecydowanym plusem jest niska cena. Warto natomiast wiedzieć, że urządzenie nie reguluje samodzielnie temperatury wody i w żaden sposób nie reaguje na zagrażające życiu ryb wahania. Kolejnym rodzajem jest grzałka z termostatem, która w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości automatycznie się wyłącza lub uruchamia. Wiele osób decyduje się także na kable grzejne, których głównym zadaniem jest dbanie zarówno o właściwą temperaturę wody, jak i podłoża.
Co jeszcze warto wiedzieć o odpowiednich warunkach w akwarium?
Oczywistą sprawę jest, że nie tylko temperatura wody w akwarium wpływa na zdrowie i samopoczucie podwodnych organizmów. I choć mogłoby się wydawać, że akwarystyka jest prosta, to w rzeczywistości wymaga dużej wiedzy oraz zaangażowania. Aby stworzyć idealne warunki dla ryb, należy zadbać również o właściwe pH wody oraz natlenienie. Ponadto trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu akwarium i zmianie wody. Oprócz tego ważną kwestią jest żywienie ryb. Wszystkie te czynniki mają wpływ nie tylko na ich samopoczucie, ale także długość życia. Jeśli szukasz odpowiednich akcesoriów dla swoich podwodnych stworzeń, sprawdź naszą ofertę. Oferujemy szereg produktów, które pomogą Ci zapewnić im jak najlepsze warunki!