Glony to problem, który spędza sen z powiek wielu akwarystom. Rozrastają się w bardzo szybkim tempie, stwarzając zagrożenie dla mieszkańców zbiornika. Przyczyn ich występowania może być wiele. Nie wiesz, jak zadbać o podwodny świat? W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się glonów z akwarium.
Co warto wiedzieć o glonach?
Glony to rośliny, które odżywiają się związkami azotu, dwutlenkiem węgla wytwarzanym przez ryby, mikro i makroelementami. Do najważniejszych czynników powodujących rozrost glonów zaliczyć można:
– nadmierne oświetlenie;
– rzadką wymianę wody;
– obfite karmienie ryb;
– nieprawidłowe proporcje między azotem i fosforem;
– słabą filtrację;
– nieprawidłowe dbanie o zbiornik;
– zbyt dużą lub za małą ilość roślin w akwarium;
– zbyt dużą ilość ryb;
– zachwianie równowagi bakteryjnej;
– nadmiar substancji organicznych.
Jakie są rodzaje glonów?
Alg występujących w akwariach jest wiele. Poniżej znajdziesz te, które możesz spotkać najczęściej.
1. Krasnorosty – występują w kolorze brązowym, purpurowym, a nawet czarnym. Tworzą skupiska małych włosków i przypominają małe pędzelki. Porastają kamienie, dekoracje i filtry.
2. Zielenice – tworzą zielone punkty na roślinach i sprzętach w zbiorniku. Są trudne do usunięcia mechanicznego.
3. Brunatnice to algi o brązowym zabarwieniu, które tworzą naloty i włoski. Mogą pokrywać szyby, rośliny, podłoże i sprzęt. Są miękkie w dotyku i nie sprawiają problemów podczas usuwania.
4. Okrzemki – to brązowe glony, które dość szybko rosną na liściach i szybach. Ciężko likwiduje się je z powierzchni roślin.
5. Glony nitkowate – wśród nich najbardziej popularne są Oedogonium, Spirogyra i Cladophora. Występują pojedynczo lub tworzą puszyste kłęby. Mają postać nitek. Rosną pomiędzy roślinami.
Jak skutecznie pozbyć się glonów z akwarium?
Aby skutecznie pozbyć się glonów ze zbiornika wodnego, należy unormować parametry wody. Niezbędna będzie regularna obserwacja zbiornika, która pozwoli Ci szybko zareagować na najmniejsze zmiany. Zwróć uwagę na rodzaj stosowanych nawozów. Każde akwarium, zależnie od gatunków roślin i ich ilości, będzie miało inne zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Dlatego musisz dopasować preparat do warunków panujących w Twoim zbiorniku. Nie może on zawierać azotanów i fosforanów, które powodują wzrost glonów. Powinieneś także zainwestować w dobrej jakości filtr, który oczyści wodę ze szkodliwych substancji, resztek pokarmu i szczątek roślin. Nie zapominaj o częstym czyszczeniu urządzenia, by nie doprowadzać do zmniejszania się jego wydajności. Niezwykle istotne jest odpowiednie oświetlenie. Lampy powinny mieć natężenie dostosowane do wielkości zbiornika.
Co jeszcze można zrobić, by glony nie pojawiały się w akwarium? Warto usuwać algi na bieżąco, np. przy użyciu skrobaka. Musisz także pamiętać o regularnej wymianie wody. Jeśli takie metody nie okażą się skuteczne, niezbędne może być użycie specjalnego środka chemicznego. Takie preparaty usuwają glony w bezpieczny sposób, nie zagrażając mieszkańcom zbiornika. Do walki z glonami doskonale sprawdzą się zwierzęta, które żywią się algami i w naturalny sposób dbają o ich prawidłową ilość w akwarium. Możesz więc wzbogacić środowisko wodne o molinezję ostroustą, otosek przyujściowy, krewetkę amano czy grubowarg syjamski.
Aby nie stwarzać odpowiednich warunków do rozwoju glonów, należy utrzymywać odpowiednią ilość ryb w zbiorniku. Nie możesz także przesadzać z karmieniem. Rybom wystarczy podawać jedzenie w niewielkich ilościach 2-3 razy dziennie.
Piękne i czyste akwarium to powód do dumy każdego akwarysty. Regularna pielęgnacja zbiornika, dobrej jakości filtr i odpowiednie oświetlenie pomagają ograniczyć rozrost alg. Jeśli szukasz profesjonalnych środków do zwalczania glonów, zapoznaj się z asortymentem naszego sklepu. Oferujemy bogaty wybór skutecznych preparatów od sprawdzonych producentów. Jesteśmy przekonani, że spośród dostępnych propozycji, wybierzesz rozwiązanie idealne do swojego akwarium.