Producenci

Jak sadzić rośliny w akwarium? O tym powinieneś wiedzieć!

Nieodzownym elementem każdego akwarium są rośliny. Odpowiednio dobrane stanowią wspaniałą dekorację zbiornika. Osiągnięcie pożądanego efektu wymaga nie tylko zmysłu estetycznego, ale również wiedzy na temat uprawy. Chcesz wiedzieć, jak sadzić roślinność w akwarium? Oto garść informacji, które pozwolą Ci prawidłowo umieścić rośliny w podłożu.

Jakie funkcje pełnią rośliny w akwarium?

Roślinność wodna odgrywa ważną rolę w akwarium. Służy nie tylko jako pokarm dla niektórych gatunków ryb, ale odpowiada także za wiele kluczowych funkcji. Przede wszystkim rośliny pochłaniają dwutlenek węgla i dostarczają tlen mieszkańcom zbiornika. Oprócz tego oczyszczają wodę z odpadów i odchodów oraz resztek jedzenia. Roślinność hamuje rozwój glonów, które potrafią być prawdziwą zmorą każdego akwarysty. Flora poprawia samopoczucie ryb i wpływa na prawidłowy rozwój. Stanowi także naturalne schronienie i przestrzeń do rozmnażania się.

Jak wybierać rośliny do akwarium?

Dobierając roślinność do zbiornika, należy kierować się kilkoma kwestiami. Najważniejsze są wymagania dotyczące parametrów hodowlanych flory, takich jak oświetlenie, temperatura, twardość wody i sposób pielęgnacji. Jeśli jesteś początkującym akwarystom, zdecyduj się na popularne i powszechnie występujące gatunki. Idealnie sprawdzą się rośliny należące do rodziny anubiasów, gatunku Alternanthera, limnofila pachnąca czy chociażby Ludwigia Repens Red, które można znaleźć między innymi w naszym sklepie. Roślinność musi być w doskonałej kondycji. Wybieraj te o zielonych, mocnych liściach i świeżych korzeniach. Nie zapominaj, by dopasować wysokość roślinności do wielkości akwarium.

Jak sadzić rośliny w akwarium?

Prawidłowe sadzenie roślin ma kluczowe znaczenie dla korzyści, jakie przynoszą dla całego zbiornika wodnego. Aby zachwycały swoim wyglądem, należy przestrzegać kilku prostych reguł. Oto najważniejsze zasady, o których warto pamiętać.

1. Odpowiednia ilość i temperatura wody

Rośliny można sadzić zarówno w wodzie, jak i przed uzupełnieniem zbiornika. Jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję, musisz pamiętać, że ciecz powinna mieć przynajmniej temperaturę pokojową.

2. Właściwe przygotowanie roślin do sadzenia

Roślinność należy odpowiednio przygotować do sadzenia. Wyschnięte i uszkodzone części powinieneś usunąć. Ponadto korzenie muszą mieć długość około 3 cm.

3. Odpowiednia ilość roślin w zbiorniku wodnym

Ilość i zagęszczenie roślin zależy od wielkości akwarium. Możesz zdecydować się wiele gatunków, jednak powinieneś zadbać o przestrzeń między nimi, by nie wywierały na siebie negatywnego wpływu.

4. Nieobecność ryb w akwarium

Sadzenie roślinności musi odbywać się bez obecności ryb w zbiorniku. Warto pamiętać, by mieszkańców nie wpuszczać przez około 14 dni od umieszczenia roślin w akwarium.

5. Rozmieszczenie roślin w zbiorniku

W przedniej części akwarium należy sadzić rośliny, które dorastają do 10 cm wysokości. Z kolei na środku idealnie sprawdzą się gatunki, które osiągają 30 cm. Z tyłu zbiornika możesz umieszczać wysoką roślinność. Niezwykle istotne jest także zachowanie kilkucentymetrowych odstępów, które pozwolą na rozrastanie i wypuszczanie nowych liści przez florę.

6. Odpowiednie podłoże

Sadzenie roślin musi odbywać się na dobrze dobranym podłożu. To od niego zależy, jak będzie rozwijać się flora. Idealnie sprawdzi się tradycyjny żwirek. Nie zapominaj o tym, by dodawać do niego nawóz, który zapewni odpowiednie warunki do wzrostu korzeni i pozytywnie wpłynie na parametry wody.

Jak widzisz, sadzenie roślin wymaga profesjonalnej wiedzy i odpowiedniego przygotowania. Jeśli poszukujesz flory do swojego zbiornika, zapoznaj się z asortymentem naszego sklepu. Proponujemy bogaty wybór gatunków, które sprawdzą się w mniejszych i większych akwariach. Są to rośliny z własnej hodowli, więc dokładamy wszelkich starań, aby były w jak najlepszej kondycji. Ponadto oferujemy całą gamę substratów, które dostarczą roślinności wielu składników odżywczych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl