Producenci

Jak ustawić wlot i wylot filtra w akwarium? Podpowiadamy!

Chcąc założyć akwarium, musisz zaopatrzyć się w nieco więcej niż szklany pojemnik i rybki. Lista potrzebnych sprzętów i akcesoriów jest znacznie dłuższa. Nie może na niej zabraknąć filtra, który pełni niezwykle ważną funkcję – bez niego życie roślin i ryb byłoby poważnie zagrożone. Jednak nie wystarczy zakup odpowiedniego urządzenia, konieczny jest także jego właściwy montaż. Czy wiesz, jak ustawić wlot i wylot filtra w akwarium? O jakich jeszcze kwestiach musisz pamiętać? W naszym dzisiejszym artykule udzielimy odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!

Filtr do wody – co to za urządzenie i do czego służy?

Zanim rozwiejemy Twoje wątpliwości dotyczące tego, jak ustawić wlot i wylot filtra w akwarium, skupimy się na samym urządzeniu. Ta wiedza może okazać się niezbędna w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z akwarystyką i wiele kwestii jest dla nich niezrozumiałych.

W naturalnych zbiornikach wodnych wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia biologiczne usuwane są w sposób samoistny. W przypadku domowego akwarium o czystość wody musisz zadbać sam. Do tego niezbędny będzie filtr, który zapewni odpowiedni ruch wody, oczyszczając ją mechanicznie, biologicznie oraz chemicznie.

W urządzeniu do filtracji znajduje się gąbka lub inny materiał, w którym tworzą się bakterie wpływające na czystość wody. Niektóre sprzęty wyposażone są w mechanizm poruszający jej taflą, dzięki czemu jest odpowiednio napowietrzona. Takie udogodnienie sprawia, że nie musisz kupować oddzielnego urządzenia służącego do napowietrzania wody.

Jakie są rodzaje filtrów do wody?

Dostępne na rynku filtry do akwarium można podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne.

Filtry wewnętrzne

Pierwsze z nich pełnią funkcję filtra mechanicznego i biologicznego. W ich przypadku woda zasysana jest do urządzenia i wypuszczana przez jego górną część. Zaletą takiego rozwiązania jest dość niska cena oraz mały pobór mocy.

Filtry zewnętrzne

Filtry zewnętrzne – jak sama nazwa wskazuje – montowane są na zewnątrz akwarium. Dzielą się na kaskadowe i kubełkowe.

Filtr kaskadowy połączony jest z akwarium za pomocą rurki zasysającej wodę. Ten rodzaj poleca się do zbiorników, w których duży ruch wody nie jest wskazany. Rozwiązanie to cechuje się większą wydajnością, korzystną ceną oraz małym poborem mocy.

Filtry kubełkowe sprawdzą się w akwariach o pojemności większej niż 50l. Są to urządzenia najbardziej zaawansowane pod względem technologii. Podobnie jak wersja kaskadowa, tak i filtry kubełkowe nie znajdują się wewnątrz akwarium – umieszcza się tam jedynie rurki wlotu oraz wylotu filtra. Cechuje je wysoka wydajność oraz łatwa pielęgnacja.

Jeżeli szukasz filtrów kubełkowych wysokiej jakości – zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Znajdziesz tu filtry marki IKOLA w kilku wariantach, zapewniające wydajną filtrację mechaniczną, biologiczną i chemiczną.

Jak prawidłowo zamontować filtr w akwarium?

Wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo zamontować filtr zewnętrzny. Odpowiedź na to pytanie najszybciej znajdziesz w instrukcji obsługi swojego urządzenia. Musisz ją zatem dokładnie przeczytać i stosować się do wszystkich zawartych w niej zaleceń.

Zanim jednak przystąpisz do montażu filtra do akwarium, wypłucz pod bieżącą wodą jego wkłady oraz kosz, a także skontroluj, czy na obudowie nie ma pęknięcia. Musisz mieć na uwadze, że urządzenie będzie miało kontakt z wodą, więc nawet niewielkie szczeliny mogą prowadzić do zwarcia. Większość filtrów — zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, zasilanych jest prądem. Dlatego właśnie bezpieczne podłączenie ich do sieci elektrycznej jest koniecznym elementem całego procesu instalacji.

Jak ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?

Jak już wiesz, filtr zewnętrzny wyposażony jest w dwa węże – wylotowy i wlotowy, które należy przymocować do głowicy. Oba węże musisz ustawić prostopadle do krawędzi, a następnie przymocować do ścianek akwarium za pomocą specjalnych ssawek. To właśnie te elementy zapewnią stabilność całemu urządzeniu. Warto zadbać także o to, aby rurka wlotowa nie była umiejscowiona zbyt blisko źródła powietrza. Filtr należy umieścić na określonej wysokości. Zastanawiasz się, na jakiej? Wysokość ta powinna być ustalona przez producenta – a informację znajdziesz w instrukcji obsługi filtra.

Jak często czyścić filtr zewnętrzny?

Już wiesz, jak prawidłowo zamontować filtr w akwarium. Wiesz też, jak ustawić jego wlot i wylot. Jeżeli jednak nie masz pewności, jak często należy czyścić filtr zewnętrzny, już spieszymy z odpowiedzią! Okresy czyszczenia nie zależą od rodzaju filtra, lecz od tego, ile ryb trzymasz w akwarium oraz jak często je karmisz. Zazwyczaj jednak nie ma potrzeby, by robić to częściej niż co 6-8 tygodni. Odpowiedni moment rozpoznasz po osłabieniu przepływu wody wypływającej z filtra – najczęściej oznacza to, że jest zatkany i potrzebuje czyszczenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl