Producenci

Jaka woda do akwarium będzie odpowiednia? Szczegółowy poradnik

Planujesz zakup rybek i przygotowanie domowego akwarium? Musisz pamiętać o tym, że aby zapewnić im odpowiednie warunki do życia, należy spełnić szereg warunków. Najważniejszy z nich dotyczy oczywiście wody. Nie każdy jej rodzaj nadaje się do tego, by napełnić zbiornik dla rybek. Zastanawiasz się, jaka woda do akwarium będzie odpowiednia? Przeczytaj do końca ten tekst, a odpowiedź na to pytanie stanie się dla Ciebie jasna.

Czy można wlać do akwarium wodę z kranu?

Wiele osób zastanawiających się nad tym, jaka woda do akwarium będzie odpowiednia, nie jest pewnych, czy można wlać do tego zbiornika wodę z kranu, czy może konieczne jest zdobycie wody z innego źródła. Śpieszymy więc z odpowiedzią, że oczywiście, można, jednak nie bezpośrednio. Najpierw powinna być ona umieszczana w osobnym pojemniku lub naczyniu. Zanim zostaną do niej wpuszczone rybki, wodę należy odpowiednio przygotować. Dopiero później można ją wlać do akwarium. Jak to zrobić? Czytaj dalej, a będziesz wiedział, co zrobić, by Twoje rybki czuły się w tym szklanym zbiorniku jak w swoim naturalnym środowisku.

Wg zaleceń, woda, zanim trafi do akwarium powinna stać w innym naczyniu nie mniej niż 24h. W tym przypadku działa jednak zasada - im dłużej, tym lepiej. Woda z czasem dojrzewa i pozbywa się chloru. Jest on oczywiście szkodliwy dla ryb, dlatego warto dać wodze czas na redukcję jego zawartości.

Twardość wody - kluczowy czynnik dopasowania jej do ryb

Na początku zajmijmy się twardością wody. W zależności od wielu czynników woda w Twoim kranie może być twarda lub nawet bardzo twarda. Poziom twardości sprawdzisz przy pomocy testera, ale niezależnie od wyniku można śmiało założyć, że woda nie będzie odpowiednia dla ryb. Te mogą bowiem przebywać tylko w wodzie miękkiej, dlatego, zanim zaczną one pływać w Twoim akwarium, powinieneś zadbać o jej zmiękczenie. W jaki sposób to zrobić? Dodając gotowe preparaty, których szeroki wybór czeka na Ciebie chociażby w naszym sklepie. Przykładem może być torf lub woda destylowana. Skutecznie zmniejszą one poziom twardości wody. Warto zastosować również wkłady do filtrów. W naszym sklepie znajdziesz oczywiście wiele rodzajów takich produktów - w tym także filtr torfowy, którego jedną z zalet jest zmniejszenie CH.

Jaka woda do akwarium? Zadbaj o obojętny odczyn

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest odczyn wody. Jeśli zależy Ci na tym, by Twoim rybom nic nie zagrażało, powinieneś dążyć do odczynu obojętnego. Wynosi o 7, a niewielkie wahania w obie strony są w tym przypadku dopuszczalne. Jak sprawdzić ph wody? Podobnie jak w przypadku badania twardości, wystarczy skorzystać z prostego miernika. W jaki sposób zmienić odczyn? Po raz kolejny należy w tym przypadku sięgnąć po odpowiednie preparaty. Nie martw się! W naszym sklepie znajdziesz asortyment, który pozwoli Ci szybko unormować poziom ph. Koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą.

Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze wody

Zastanawiasz się jaka woda powinan trafić do akwarium? Nie zapomnij o tym, że poszczególne gatunki ryb są dostosowane do życia w wodzie o różnej temperaturze. Musisz więc zadbać nie tylko o to, by woda była odpowiednio uzdatniona, ale i o to, aby była ona dla nich odpowiednio ciepła. Standardowo, woda w akwarium powinna mieć temperaturę około 23 stopni Celsjusza. W zależności od rodzaju hodowanych rybek może ona podlegać korekcie. Oczywiście do utrzymania jej na pożądanym poziomie, potrzebny będzie Ci odpowiedni sprzęt. Zapewne nie zdziwi Cię fakt, że znajdziesz go w ofercie naszego sklepu.

Dostarcz swoim rybkom tlen

Bardzo istotne jest oczywiście również to, aby Twoje ryby miały czym oddychać. W wodzie powinny więc znajdować się rośliny odpowiedzialne za produkcję tlenu. Jeśli jednak z jakichś powodów, w Twoim zbiorniku nie może znaleźć się optymalna ilość roślin, będziesz musiał o napowietrzanie znajdującej się w nim wody. Może to okazać się konieczne również w przypadku dużej ilości ryb. Pamiętaj, że do ich ilości powinieneś dopasować wybór oraz nasycenie roślinami. Napowietrzanie jest jednak bezpieczną i skuteczną metodą na to, by żadnej z Twoich rybek nie zabrakło tlenu.

Jeśli jednak zdecydujesz się na kupno naprawdę sporego akwarium i zainwestujesz w filtry, które będą odpowiedzialne za ruchy wody - napowietrzanie może okazać się zbędne.

Jaka woda do akwarium? Często zmieniana

Pamiętaj też o tym, że wodę w akwarium należy regularnie wymieniać. Nie trzeba robić tego na jeden raz. Dobrym sposobem jest także wymiana wody partiami. Specjaliści uważają, że korzystnym rozwiązaniem jest wymiana ok 30% wody. Całość wymienia się w takim wypadku na 3 razy. W ten sposób sprawisz, że ryby nie będą zszokowane zaistniałą sytuacją. Szacuje się jednak, że powinno się to robić raz na kilka tygodni. Oczywiście, podczas wymiany wody, powinieneś pamiętać o tym, by odpowiednio ją przygotować. Musi ona więc “przeleżeć” swoje, by oczyścić się z chloru i dojrzeć. Ponadto należy zadbać oczywiście o odpowiedni poziom jej twardości oraz ph.

Jaka woda do akwarium? Podsumowanie

Jaka woda nada się do akwarium? Odpowiednio przygotowana. Przede wszystkim, nie może ona trafić do zbiornika prosto z Twojego kranu. Woda musi nieco przekwitnąć oraz zredukować ilość zawartego w niej chloru. Proces ten dokona się sam, ale woda musi po prostu odleżeć nieco czasu. Powinno być to minimum 24h, jednak najlepiej, gdyby woda “odpoczęła” sobie nawet kilka tygodni. Oczywiście, nie każdy ma odpowiednie warunki, by przechować pożądaną ilość wody w osobnym zbiorniku, dlatego mało kto jest w stanie czekać aż tak długo. Poza tym powinieneś oczywiście zadbać o odpowiedni poziom twardości wody, a także o to, by jej odczyn był obojętny. Istotne jest również to, by jej temperatura była dopasowana do potrzeb gatunków ryb, które zamierzasz hodować. Wszystkie preparaty potrzebne do odpowiedniego przygotowania wody do wlania do akwarium znajdziesz oczywiście w ofercie naszego sklepu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl