Producenci

Jaki filtr do akwarium wybrać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Funkcjonowanie akwarium bez filtra jest praktycznie niemożliwie. Kiedy kupowałeś pierwsze akwarium, pewnie nie zastanawiałeś się nad tym, czy sprzedawca dobrał odpowiedni filtr, czy po prostu dobrał ten najpopularniejszy. Jaki filtr do akwarium sprawdzi się najlepiej? Poznaj kilka wskazówek, które pomogą Ci dopasować właściwy.

Dlaczego w ogóle potrzebujesz filtra do akwarium?

Zanim spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o to, jaki filtr do akwarium wybrać, warto wspomnieć o tym, jak właściwie działa takie urządzenie. Filtr działa jak „serce” zbiornika, utrzymując przepływ wody, co zapobiega jej stagnacji. Woda stojąca tworzy martwą przestrzeń, w której gromadzi się się szkodliwy pierwiastek, jakim jest amoniak. Może powodować to duże szkody dla wodnego środowiska – dla roślin, ryb czy innych, żywych elementów Twojego wodnego królestwa, jakim bezsprzecznie jest akwarium. Brak przepływu wody to ograniczenie ilości tlenu, który przepływa przez zbiornik. Jeśli zdecydujesz się na mały zbiornik bez filtra lub urządzenia napowietrzającego, musisz nadążać za częstymi zmianami wody. W takim przypadku pamiętaj również o ograniczeniu liczby zwierząt, które trzymasz w zbiorniku.

Rodzaje filtracji, które możesz wykorzystać w swoim akwarium

Filtrację można podzielić na trzy rodzaje. Mamy filtrację mechaniczną, biologiczną oraz chemiczną. Oto ich krótka charakterystyka.

1. Filtracja mechaniczna

Filtracja mechaniczna to nic innego, jak wyłapywanie zanieczyszczeń widzianych przez Ciebie gołym okiem. Chodzi przede wszystkim o kawałki jedzenia, odchody czy nawet martwe rybki. Wszystkie one trafiają na specjalną watę lub wełnę, którą podczas regularnego czyszczenia zbiornika najlepiej wymienić na nową.

2. Filtracja chemiczna

To proces usuwania rozpuszczonych odpadów, takich jak rozkładająca się materia organiczna lub chemikalia w wodzie. Węgiel wyłapuje rozpuszczone odpady lub chemikalia i zapobiega przebarwieniom oraz przykremu zapachowi wody w zbiorniku.

3. Filtracja biologiczna

Polega ona na usuwaniu z wody związków, takich jak amoniak, azotan czy fosforany. Ten rodzaj filtracji w szczególności usuwa odpady biologiczne, takie jak nadmiar amoniaku. Filtracja biologiczna jest niezwykle ważna w utrzymaniu zrównoważonego zbiornika. Bez niej amoniak w akwarium może wzrosnąć do niebezpiecznych poziomów, które zaszkodzą rybom, krewetom i roślinom.

Jakie rodzaje filtrów znajdziesz na rynku?

Filtry wewnętrzne znasz z pewnością. To one są właśnie najpopularniejszymi urządzeniami, które możesz zauważyć w większości akwariów. Filtry wewnętrzne z reguły zbudowane są z głowicy, na którą nałożona jest gąbka filtrująca zanieczyszczenia. Profesjonaliści zwracają uwagę na fakt, iż głównym minusem tego typu filtrów jest ich umiejscowienie w środku akwarium. To oczywiście zajmuje miejsce i nie wpływa pozytywnie na wygląd samego akwarium. Eksperci polecają ten rodzaj urządzenia jedynie do zbiorników do 60 litrów.

Wśród filtrów wewnętrznych znajdziesz takie urządzenia, jak filtry gąbkowe lub zasilane powietrzem – najbardziej podstawowy i niedrogi rodzaj filtra, który wykorzystuje pompę powietrza do przetłaczania wody przez materiał przypominający gąbkę. Filtry te są małe i zapewniają delikatną, skuteczną filtrację mechaniczną i biologiczną. Na rynku dostępne są też filtry podżwirowe – filtry te są umieszczane pod warstwą żwiru, przepychając wodę przez żwir w celu filtracji mechanicznej i umożliwiając rozwój bakterii w celu filtracji biologicznej. Są stosunkowo niedrogie i łatwe w utrzymaniu.

Filtry kaskadowe, zwane również przelewowymi, są kolejnym rodzajem filtrów. Poznasz je zapewne po tym, że w środku akwarium znajduje się jedynie rurka pobierająca wodę. Cała reszta mechanizmu umieszczona jest po zewnętrznej stronie zbiornika. Filtr kaskadowy – w przeciwieństwie do filtra wewnętrznego – możesz wypełnić naturalnym wkładem biologicznym, który uważany jest za skuteczniejszy od różnego rodzaju gąbek i sztucznych wkładów.

Filtry kanistrowe to filtry akwariowe, które usuwają wodę ze zbiornika przez rurkę wlotową, sito lub zawór. Urządzenia przepuszczają ją przez media filtracyjne w kanistrze ciśnieniowym, a następnie pompują przefiltrowaną wodę akwariową z powrotem do akwarium przez przelew lub spray bar.

Jak filtr do akwarium wybrać? Sprawdź nasze podpowiedzi

Zastanawiasz się, jaki filtr do akwarium najlepiej sprawdzi się w Twoim zbiorniku? Filtr, który kupisz do swojego akwarium, musi spełniać najważniejszą funkcję – musi filtrować wodę skutecznie, by życie w Twoim akwarium było niezagrożone.

Zdania specjalistów co do ilości filtracji są podzielone. Jedni twierdzą, że filtr powinien wyczyścić wodę trzy razy na dobę. Inni utrzymują, iż 5 razy na godzinę to odpowiednia ilość.

Różne rodzaje ryb najlepiej rozwijają się w różnych środowiskach filtracyjnych, dlatego przed zakupem filtra ważne jest, aby wiedzieć, jaki rodzaj ryb planujesz mieć. Na przykład szybko poruszające się ryby, uwielbiają przepływ filtra i radzą sobie z silnymi prądami. Ryby, które poruszają się wolno, mogą się męczyć, a nawet umrzeć, jeśli zostaną wystawione na stały przepływ filtra – dlatego potrzebują delikatniejszej filtracji.

Zbiorniki ze słoną wodą również mają specjalne potrzeby. Użycie filtra zasilającego, który wstrząsa powierzchnią, pozwoli soli dostać się na maskę i system oświetlenia zbiornika, co wymaga dodatkowej konserwacji. Zamiast niego, użyj filtra mokrego/suchego lub filtra kanistrowego.

Kupując system filtracji do akwarium, pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest wielkość akwarium i potrzeby Twoich ryb. Jeśli szukasz najlepszych filtrów do akwarium, sprawdź opis urządzeń, które znajdziesz w naszym sklepie.

Przy wyborze odpowiedniego filtra warto zwrócić uwagę na to, by był on łatwy w czyszczeniu. Sprzęty skomplikowane w pielęgnacji mogą bardziej zniechęcić, niż zaangażować Cię do akwariowych rozrywek – szczególnie jeśli jesteś w tej kwestii początkujący.

Są też pewne sprawy oczywiste. Przede wszystkim fakt, że dużego filtra wewnętrznego nie zainstalujesz w małym akwarium, bo zabierzesz miejsce dla ryb i roślin. Z reguły dobrze dobrany filtr w akwarium powinien przepuścić przez siebie wodę z całego zbiornika raz w ciągu godziny. Jeśli planujesz większe akwarium, którego pojemność dochodzi do 250 litrów, postaw na filtr zewnętrzny.

Reasumując – filtracja jest niezbędną czynnością w akwarium. Wybierz odpowiedni filtr dla swojego zbiornika. Szeroki wybór solidnych modeli, które sprawdzą się w niemal każdym akwarium, czeka na Ciebie w ofercie naszego sklepu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl