Producenci

Jaki pokarm warto wybrać dla swoich rybek? Podpowiadamy

"Jaki pokarm dla moich rybek będzie najlepszy?" – to pytanie zadaje sobie wielu akwarystów, a szczególnie tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z hodowlą tych pięknych i barwnych stworzeń. Na początku warto pamiętać, że nie wszystkie rodzaje ryb mają takie same wymagania żywieniowe i nie każdy pokarm będzie odpowiedni dla każdego gatunku. Dlatego też, warto dokładnie zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat żywienia swoich zwierząt, aby mieć pewność, że podajemy im do jedzenia to, co najlepsze. Kilka przydatnych porad na ten temat znajdziesz na łamach naszego dzisiejszego artykułu!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego pokarmu dla rybek?

Wybór pokarmu dla rybek to ważna decyzja, która może mieć wpływ na ich zdrowie i dobre samopoczucie. Należy więc dokładnie przemyśleć, jaki pokarm będzie najodpowiedniejszy dla Twoich podopiecznych i zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Oto kilka z nich:

Wiek rybek

Pokarm dla małych i dorosłych rybek powinien nieco się od siebie różnić. Oba rodzaje muszą być oczywiście odpowiednio skomponowane, aby zapewnić zwierzętom prawidłowe żywienie. Dorosłe ryby mogą jeść jednak nieco większe kawałki pokarmu niż młody narybek. Ten ostatni nie jest jeszcze przystosowany do przeżuwania dużych kąsków.

Gatunek ryb

W doborze odpowiedniej karmy dużą rolę odgrywa również gatunek hodowanych przez Ciebie stworzeń. Niektóre gatunki rybek żywią się głównie pokarmem roślinnym. Za przykład niech posłużą nam chociażby welonki czy glonojady. Inne hodowane przez nas rybki, jak na przykład bojowniki i akary błękitne, żywią się pokarmem bardziej zróżnicowanym i mogą spożywać także mięso. Pamiętajmy więc, aby dobrać pokarm odpowiedni dla gatunku hodowanych przez nas rybek, ponieważ w innym wypadku możemy narazić je na niebezpieczeństwo chorób i przykrych dolegliwości.

Sposób żerowania rybek

Kolejnym czynnikiem, który powinien mieć wpływ na wybór pokarmu dla rybek, jest sposób ich żerowania. Jeszcze przed zakupem tych wyjątkowych zwierząt koniecznie dowiedz się, czy pobierają one karmę z powierzchni wody, dna, czy może toni. Wiele gatunków potrafi żerować tylko na jednej z tych płaszczyzn. Jeśli chcesz zaopiekować się rybkami, które żerują na dnie akwarium, to musisz postawić na pokarm granulowany lub tabletkowany. Kropelki i płatki, które sprawdzą się w przypadku pozostałych gatunków, mogą być dla nich problematyczne, ponieważ szybko opadają na dno i tam się rozpuszczają.

Skład pokarmu

Przy wyborze odpowiedniego pokarmu dla rybek musisz zwrócić uwagę na jego skład. Pamiętaj, aby nigdy nie ufać do końca etykiecie produktu, która może reklamować go jako najlepszy ze wszystkich i bogaty w witaminy czy inne ważne składniki odżywcze. Najlepiej będzie, jeśli osobiście sprawdzisz jego skład i przekonasz się, czy ma on wszystko to, czego szukasz.

Pokarm dla rybek – jakie jego rodzaje wyróżniamy?

Współczesny rynek jest bardzo zróżnicowany pod względem dostępnych pokarmów dla rybek. Przyznajemy, że ich liczba może być przytłaczająca, dlatego też postaramy się przybliżyć Ci podstawowe informacje na temat najpopularniejszych karm i ich rodzajów.

Płatki

Płatki są jednym z najpopularniejszych rodzajów karmy dla rybek, a to ze względu na łatwość ich przyswajania i bogactwo składników odżywczych. Mają też tę zaletę, że mogą być stosowane zarówno dla ryb słodkowodnych, jak i morskich oraz żerujących na różnych poziomach.

Granulat

Granulat to kolejny popularny typ karmy dla rybek. Najlepiej sprawdzi się dla stworzeń, które pobierają pokarm z toni i dna akwarium.

Tabletki

Tabletki są bardzo wygodnym sposobem karmienia rybek. Można przykleić je do ścianek akwarium lub umieścić na dnie. Z ochotą będą spożywać je zwłaszcza ryby denne i skorupiaki.

Pałeczki

Ten rodzaj karmy świetnie nadaje się dla średnich i większych ryb, które żerują na powierzchni wody.

Wafelki

Wafelki są idealną karmą dla ryb, których otwór gębowy jest przystosowany do ścierania pokarmu z różnych powierzchni. Chłoną one wodę powoli, dzięki czemu nie rozpuszczają się tak szybko, jak inne produkty tego typu.

Chipsy

Chipsy są świetną przekąską dla większych ryb. Mają one kształt dysku i nie rozpuszczają się w wodzie zbyt szybko, dzięki czemu nie zanieczyszczają akwarium.

Pokarm żywy

Pokarm żywy to wszelkiego rodzaju larwy komarów, ochotek, rozwielitki oraz oczliki, które mają wzbogacać dietę naszych rybek.

Jak karmić swoje rybki?

Skoro wiesz już, jakie rodzaje pokarmu dla rybek wyróżniamy, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób należy karmić swoich podopiecznych. Najlepiej będzie robić to maksymalnie dwa razy dziennie i w takiej ilości, jaką rybki zjedzą w ciągu około 5 minut. Zbyt duża ilość pokarmu spowoduje tylko, że część z niego opadnie na dno akwarium i będzie tam gniła, powodując zanieczyszczenie wody. Warto też rozważyć kupno specjalnych karmidełek, które można przyczepić do szyby akwarium i w ten sposób uniknąć sytuacji, w której pokarm opada na dno. Uważaj, aby jedzenia nie było też zbyt mało. W innym wypadku rybki zaczną bowiem walczyć o pożywienie, a to na dłuższą metę może doprowadzić do konfliktów i zachowań agresywnych w Twoim podwodnym świecie.

Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy poradnik rozwiał większość Twoich wątpliwości związanych z prawidłowym żywieniem rybek. Jeśli nadal dręczą Cię jakieś pytania, serdecznie zachęcamy Cię do kontaktu z naszą obsługą, która z pewnością pomoże Ci dobrać odpowiedni rodzaj pokarmu dla Twoich podopiecznych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl