Producenci

Jakie oświetlenie do akwarium będzie najlepsze? Wyjaśniamy

Akwarystyka to naprawdę fascynujące hobby. Opieka nad zwierzętami i roślinami, które umieściliśmy w naszym akwarium, wymaga jednak dużo czasu i uwagi. Aby utrzymać ich środowisko w dobrym stanie, ważne jest, aby zadbać między innymi o odpowiednie oświetlenie. Na rynku istnieje jego wiele rodzajów, dlatego może być naprawdę trudno wybrać odpowiedni produkt. Poniższy artykuł pomoże Ci lepiej zrozumieć to, na jakie czynniki powinieneś zwrócić uwagę podczas wyboru oświetlenia i jakie modele są naprawdę godne Twojej uwagi.

Oświetlenie do akwarium – dlaczego jest tak ważne?

Chociaż mogłoby się wydawać, że do najważniejszych czynników, które mają wpływ na dobrostan akwarium, należy regularna wymiana wody czy nawożenie podłoża, to równie dużą rolę odgrywa oświetlenie. Jak z pewnością wiesz, żywe organizmy potrzebują światła, by mogły prawidłowo funkcjonować i się rozwijać. W przypadku akwariów jest to szczególnie ważne, gdyż woda ma zdecydowanie gorsze właściwości przewodnictwa niż powietrze. Oznacza to, że światło słabiej penetruje wnętrze akwarium i gorzej dociera do roślin czy innych elementów dekoracyjnych.

Co więcej, świetlenie akwarium ma także wpływ na kolor ryb oraz ich samopoczucie. Dlatego też tak ważne jest, aby dobrać odpowiednie oświetlenie do akwarium. Nie zapominajmy również o tym, że światło jest niezbędne dla roślin wodnych, które w piękny sposób mogą urozmaicić wyposażenie akwarium. Przypomnijmy, że światło umożliwia roślinom wykonywanie fotosyntezy, czyli procesu, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Nie zapominaj również, że odpowiednie oświetlenie umożliwia dobrą obserwację akwarium. Jako pasjonat akwarystyki z pewnością uwielbiasz podglądać, co dzieje się w Twoim małym podwodnym świecie. Dodajmy, że pięknie oświetlone akwarium może również całkowicie zmienić wystrój wnętrza, w którym się znajduje.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego oświetlenia do akwarium?

Odpowiednie oświetlenie do akwarium jest bardzo ważne dla zachowania prawidłowej równowagi biologicznej oraz dla estetyki całego zbiornika. Światło służy również do utrzymania optymalnych warunków życia dla ryb i roślin. Przy wyborze odpowiedniego oświetlenia należy kierować się przede wszystkim typem oraz rozmiarem akwarium. Niewielkie zbiorniki mogą wymagać mniejszej ilości światła niż większe, a także innego rodzaju oświetlenia. Ponadto należy wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych czynników. Oto lista tych najważniejszych.

Gatunek ryb, które mają zamieszkać w akwarium. Niektóre gatunki potrzebują więcej światła niż inne, dlatego warto sprawdzić to przed zakupem oświetlenia.

Rodzaj roślin, które mają być uprawiane w akwarium. Jak wiadomo, niektóre rośliny potrzebują więcej światła do prawidłowego wzrostu i rozwoju niż inne. Warto zatem zapoznać się z ich wymaganiami przed zakupem oświetlenia.

Odpowiednie natężenie światła – zbyt duże natężenie światła może być szkodliwe dla roślin i zwierząt żyjących w akwarium. Z drugiej strony – zbyt małe uniemożliwi prawidłowy wzrost i rozwój roślin. Właśnie dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie wymagań świetlnych dla poszczególnych gatunków.

Cena – oczywiście należy pamiętać, że lepszej jakości oświetlenie będzie kosztowało więcej niż tanie, podstawowe modele. Warto jednak zainwestować w dobre oświetlenie, aby cieszyć się pięknym i zdrowym akwarium przez długi czas.

Moc – należy pamiętać, że moc oświetlenia będzie różnić się w zależności od wielkości akwarium. Większe akwaria wymagają większej mocy, aby zapewnić odpowiednie warunki dla roślin i zwierząt.

Barwa światła – światło białe jest najlepsze dla roślin, ale można także wybrać światło o innym kolorze, jeśli chce się uzyskać efekt dekoracyjny.

Temperatura barwy – ta wartość odpowiada za to, jak ciepły lub zimny jest kolor światła. Temperatura barwy ma duże znaczenie dla roślin i ich wzrostu.

Jakie oświetlenie do akwarium sprawdzi się najlepiej?

Pasjonaci akwarystyki mają do wyboru wiele rodzajów oświetlenia. Współczesny rynek umożliwia znalezienie naprawdę najróżniejszych modeli. Które z nich jednak sprawdzą się najlepiej? Naszym zdaniem najlepszym rodzajem oświetlenia do akwarium będą lampy LED. Są one ostatnio bardzo popularne ze względu na swoje liczne zalety. Przede wszystkim są energooszczędne, a więc pozwalają zmniejszyć rachunki za prąd. Ponadto dzięki temu, że emitują mało ciepła, nie musimy się martwić o to, że akwarium będzie się nadmiernie nagrzewać. Lampy LED mają także duży wpływ na rośliny i zwierzęta w akwarium. Dzięki odpowiedniemu dobraniu barwy światła możemy stworzyć naprawdę spektakularny efekt i urozmaicić cały wygląd zbiornika.

W asortymencie naszego sklepu swoje miejsce znalazły właśnie lampy LED-owe Chihiros WRGB II, które idealnie sprawdzą się w roli głównego źródła oświetlenia. Mimo że lampy te są nieco droższe od innych dostępnych na rynku, to jednak ich jakość i możliwości są bezapelacyjnie lepsze. Lampy posiadają – w zależności od wielkości – od 30 do aż 130 diod LED, które emitują światło o różnych barwach. Dzięki temu akwarium nabiera całkiem nowego charakteru i wygląda zupełnie inaczej niż pod światłem tradycyjnych lamp fluorescentowych. Ponadto sterowanie lampą za pomocą aplikacji "My Chihiros" umożliwia ustawienie optymalnego czasu świecenia, natężenia oraz mocy światła, a nawet osobną regulację każdego kanału z osobna. Podsumowując, nasze lampy LED-owe Chihiros są po prostu doskonałym rozwiązaniem, jeśli chodzi o oświetlenie Twojego akwarium!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl